ابداع استادیار دانشگاه ایلام در اداره اختراعات آمریکا ثبت شد

به گزارش ایرنا دکتر عبدالحمید عزیزی استادیار دانشکده فنی و مهندسی و مهندس عارف اعظمی بعد از چندین سال تلاش و مطالعه قطعه و روشی نو که امکان حصول به کیفیت سطح در حد نانو را برای قطعه های صنعتی میسر می کند ابداع کردند .
ابداع این تیم 2 نفره پژوهشی به تازه گی با عنوان «Rotational Abrasive Micro/Nano Finishing» در اداره اختراعات و مالکیت های صنعتی آمریکا «USPTO» به عنوان یکی از مراجع ارزیابی اختراعات دنیا داوری و ثبت شد.
استادیار دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه ایلام روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا در این خصوص گفت: دستگاه طراحی و ساخته شده توسط تیم 2نفره انان امکان حصول به کیفیت سطح در حد نانو را برای قطعه های صنعتی به خصوص استوانه ای فراهم میکند.
دکتر عبدالحمید عزیزی با ذکر اینک چندین مقاله در مجلات معتبر بین المللی در تایید عملکرد این دستگاه منتشر کرده گفت: کانون تنتت ایران بعد از داوری و ارزیایی های خود از این قطعه کار ارسال و تایید و ثبت این قطعه در اداره اختراعات و مالکیت های صنعتی آمریکا «USPTO» را پیگیری کرد.
وی با اشاره به اهمیت ارتقا کیفیت سطح به خصوص در صنایع خاص همچون هوا فضا و خودرو سازی که بخش عمده ای از فرایند تولید را از چرخه تولید صنعتی را به خود اختصاص داده گفت: قطعه اختراع شده به عنوان محصولی جدید به روشی متفاوت از انچه تاکنون وجود دارد امکان غلبه بر زبری تا حد نانو را در قطعه های استوانه ای و سیلندری محقق می کند.
وی گفت: این درحالی است که دستگاه های موجود و روش های سنتی جاری توانایی ایجاد کیفیت سطح در حد میکرو را نمی توانند فراهم کنند.
این پژوهشگر افزود: این اختراع دانشگاه ایلام را در زمره معدود دانشگاه های داخلی دارای اختراع ثبت شده در ادارات ثبت اختراع معتبر دنیا قرار می دهد.
دانشگاه ایلام که سال 1355 به عنوان تنها دانشکده مستقل دامپروری و شاخه ای از دانشگاه رازی کرمانشاه شروع به فعالیت کرد هم اکنون با بیش از شش هزار و 800 دانشجو در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و 199 عضو هیات علمی یکی از قطب های علمی غرب کشور محسوب می شود.
6034

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


ثبت اختراتع


دانشگاه ايلام


اداره اختراعات آمريكا