بلایای طبیعی کشور با سامانه ماهواره ای جدید رصد می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی صادقی نایینی» دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضایی افزود: این سامانه پایشی در مرکز ماهدشت در استان البرز مستقر است و ریزگرد، گردوغبار، خشکسالی، حریق، زلزله و فرونشست ها را رصد می کند.
معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران اعلام کرد براساس اطلاعات به دست آمده از این سامانه، استان سیستان و بلوچستان (زاهدان) از نظر ریزگردها در بدترین وضعیت بین استان ها قرار دارد.
صادقی نایینی ادامه داد: نتایج پایش وضعیت دریاچه ارومیه با داده های فضایی نشان داد امسال وضعیت این دریاچه با وسعت یک هزار و 700 کیلومتر، نسبت به پارسال تغییر چندانی نکرده است.
به گفته وی، اکنون پایش ماهواره ای وضعیت فرونشست زمین و زلزله در دستور کار این سامانه است و نقشه‌هایی در این زمینه تهیه شده است که می‌تواند برای ارائه خدمات به نهادهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
وی از تهیه نقشه‌ های میزان تابش خورشید با استفاده از داده های فضایی خبر داد و افزود: داده‌های این مطالعات می‌تواند برای مکان‌یابی استقرار صفحه ‌های خورشیدی و بخش‌های کشاورزی کاربرد داشته باشد.
معاون سازمان فضایی از ورود شرکت‌های فناور و کسب و کارهای نوپا (استارت آپ‌ها) استقبال کرد و گفت: این سازمان اکنون 20 خدمت کاربردی با استفاده از پایش‌های ماهواره‌ای ارائه می‌کند و سامانه پایشی تحت وب راه اندازی شده است.
بر اساس قطعنامه ای که سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هر سال از چهارم تا دهم اکتبر (دوازدهم تا هجدهم مهرماه) هفته جهانی فضا نام دارد.
علت انتخاب کردن این روزها به عنوان هفته فضا، گرامیداشت 2 تلاش بشر برای دستیابی به فضا است؛ چهارم اکتبر 1957 با پرتاب نخستین ماهواره زمینی به نام اسپوتنیک1 راه برای اکتشاف در فضا باز شد. دهم اکتبر 1967 نیز معاهده ای در مورد اصول مشخص کننده حدود دولت ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو امضا شد.

اقتصام*2078*1961*

انتهای پیام /*


اقتصاد


سازمان فضایی ایران


سامانه پایش فضایی


بلایای طبیعی