به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتربهزاد سلطانی روز شنبه در نشست خبری با بیان اینکه، باوجود تلاش های انجام شده هنوز ایجاد هماهنگی در بخش علم و فناوری با مسائلی مواجه است، از ورود برخی حوزه های سیاست گذار در بخش اجرا انتقاد کرد و با اشاره به دخالت برخی دستگاه ها در حوزه وظایف صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: دستگاه های در رده سیاستگذاری در کشور نبایستی در اجرا دخالت کنند چراکه در شرح وظایف آنها نیست.
وی با اشاره به نقش حیاتی فناوری و توسعه آن در آینده کشور، افزود: بعنوان مثال هوش مصنوعی یا بحث خودروهای هوشمند آینده دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد که البته کشور ما نیز فاصله زیادی با کشورهای دیگر ندارد و مردم ما نیز تا چند سال آینده خودروهای خودران و تاکسی های هوایی یا تکنولوژی های انرژی را تقاضا می کنند.
سلطانی با بیان اینکه، اگر حمایت های لازم از شرکت های فناور و دانش بنیان برای تولید این تکنولوژی ها که از پیچیدگی خاصی هم برخوردار نیستند را نداشته باشیم بایستی تا چندسال دیگر این تکنولوژی ها را با چندین برابر قیمت وارد کنیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه اظهارکرد: هنگامی که ما می توانیم پهپاد پیچیده را در کشور تولید کنیم، یقینا می توانیم تاکسی هوایی را که یک دهم این محصول پیچیدگی ندارد را به همت مهندسان داخلی تولید کنیم.
وی با اشاره به اینکه، شرکت های دانش بنیان تا 7 سال آینده به سمت ایجاد تاکسی های هوایی در کشور خواهند رفت گفت:از این نوع محصولات پیشرفته که به لحاظ فناوری در دسترس بچه های ما قرار دارد فروان است.
سلطانی ضمن تاکید بر توجه هرچه بیشتر به خط علم و فناوری در کشور بعنوان یک اصل با وجود همه مسائل سیاسی و اقتصادی که در دنیا با آن روبرو هستیم افزود:اگر خط علم وفناروی در کشور توسعه و تقویت شود به طور حتم بسیاری از مسائل اقتصادی و حتی مسائل سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور مرتفع خواهد شد.
وی معتقد است:اگر مسائل تکنولوژی و فناوری سطح کشور را فرا بگیرد، شفافیت و دولت الکترونیک در کشور حاکم خواهد شد و دیگر خصولتی ها و شبه دولتی ها نمی توانند نقش زیادی در کشور ایفا کنند و رانت های اقتصادی نیز از بین خواهد رفت.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به برنامه های این صندوق تا سه سال آینده با تاکید براینکه برنامه صندوق از ارائه تسهیلات و وام به سرمایه گذاری بصورت مشارکت در حال تغییر است، تصریح کرد: در سال 1396 به میزان 62 درصد تسهیلات و 23 درصد سرمایه‌گذاری مشارکتی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: البته برای بودجه سال 1397 نیز تسهیلات از 62 درصد به 49 درصد کاهش می‌یابد ضمن اینکه تسهیلات سرمایه‌گذاری مشارکتی از 21 درصد به 31 درصد افزایش می‌یابد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه اظهارکرد: این صندوق به منظور توسعه سرمایه گذاری خطر پذیر قصد دارد به تعبیری به صندوق صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر برای هدایت شرکت های دانش بنیان به سمت سرمایه گذاری مشارکتی تبدیل شود.
وی با تاکید براینکه، البته این به معنای حذف شرکت های دانش بنیان از این صندوق نیست، گفت: قصد ما نهادینه کردن فرهنگ سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور است لذا برهمین اساس صندوق نوآوی و شکوفایی به میزان 40 درصد سهامدار این صندوق خواهد بود و مابقی سهام از بخش های تامین می شود.
سلطانی همچنین از تصویب 308 میلیارد تومان اعتبار برای صندوق‌های خطرپذیر مستقیم و غیر مستقیم خبر داد و با بیان اینکه، این میزان اعتبار شامل هشت صندوق خواهد بود، افزود: بر این اساس 8 صندوق استانی، 10 صندوق وزارتخانه ای، 3 صندوق در مناطق آزاد، 3 صندوق شرکت های بزرگ و 3 صندوق سیدمانی یا سرمایه گذاری اولیه در کشور ایجاد می شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه تصریح کرد: راه‌اندازی این صندوق‌ها به تصویب هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی رسیده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه، تنها 10 درصد دانش آموختگان دانشگاه‌ها به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان حرکت می‌کنند، از اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار برای ترغیب این دانشجویان در مسیر کاری خود خبرداد.
به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، تمام طرح‌های دانشگاهی که منجر به راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی شود، می توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

**اعطا 28 خدمت توانمندسازی به شرکت های دانش بنیان
وی همچنین از اعطای 28 خدمت توانمندسازی به شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت:سقف استفاده شرکت ها از این تسهیلات 100 میلیون تومان و بصورت بلاعوض است.
رئیس صندوق نوآوری وشکوفایی در ادامه میزان تسهیلات اجاره به شرط تملیک این صندوق برای شرکت های دانش بنیان را 30 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این تسهیلات درجهت رفع مشکلات این شرکت های برای اجاره یک مکان مناسب به منظور انجام فعالیت های آنان است.
سلطانی همچنین از اختصاص اعتبارات 20 میلیارد تومانی برای ایجاد تعامل میان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و شرکت‌های هم‌راستای بین‌المللی خبر داد.
وی افزود:این صندوق همچنین برای حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی، حضور در شوروم‌های بین‌المللی و حضور در سفرهای اتاق بازرگانی، سوپسیدهایی پرداخت می کند.
سلطانی همچنین گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی از سه جایزه علمی حمایت می‌کند، ضمن اینکه برای عضویت شرکت‌های دانش‌بنیان در اتاق بازرگانی حمایت می کند به طوریکه در سال گذشته تعداد 39 شرکت در سال جاری نیز تاکنون 13 شرکت از این تسهیلات بهره مند شده ا ند.

**شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری را بعنوان تکیه گاه پذیرفته اند
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین در ادامه از حمایت از 3 هزار و 566 شرکت دانش بنیان از سوی این صندوق خبر داد و گفت:تاکنون 8 هزار و 316 درخواست از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان به این صندوق ارسال شده است.
سلطانی افزود:، این بیانگر آن است که بطور متوسط هر شرکت دو درخواست از این صندوق داشته است و این شرکت‌ها صندوق را به عنوان تکیه‌گاه خود پذیرفته‌اند.
وی همچنین تصریح کرد:هم اکنون یک هزار و 448 درخواست شرکت های دانش بنیان از سوی صندوق نوآوری در حال بررسی است، بیشتر درخواست ها در خصوص تسهیلات است به طوریکه این شرکت ها 3 هزار و 25 میلیارد تومان درخواست تسهیلات از صندوق داشته اند.

**پرداخت 44 میلیارد تومان تسهیلات لیزینگ
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با بیان اینکه، تاکنون 44 میلیارد تومان تسهیلات لیزینگ به شرکت های دانش بنیان پرداخت شده است گفت: این تسهیلات به منظور بازارسازی و خرید و فروش برای محصولات شرکت های دانش بنیان است.
سلطانی در ادامه از آمادگی این صندوق برای همکاری با وزارتخانه های مختلف به منظور ایجاد صندوق های خطرپذیر تخصصی در بخش های مختلف مانند بهداشت، ای سی تی به منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها خبر داد.
وی همچنین با بیان اینکه حوزه زیست فناوری بیشترین حمایت صندوق نوآوری را به خود اختصاص داده است تصریح کرد:تاکنون 300 طرح در این بخش با اعتبار 217 میلیارد تومان مصوب شده است.
سلطانی ادامه داد: پس از حوزه زیست فناوری، حوزه فناوری اطلاعات با 399 شرکت با 129 میلیارد تومان، حوزه الکترونیک و کنترل با 274 شرکت و با 141 میلیارد تومان و حوزه تجهیزات پیشرفته ساخت داخل با 215 شرکت و 119 میلیارد تومان قرار گرفته اند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین تعداد طرح‌های خاتمه یافته موفق را یک هزار و 130 طرح ذکر کرد
و گفت: البته قراردادهای پوششی با صدور ضمانتنامه بانکی مبلغ هزار و 180 میلیارد تومان است ضمن اینکه 29 طرح خاتمه یافته ناموفق گزارش شده است که از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شده‌اند.
وی ادامه داد: البته این عدد به معنای ورشکستگی این شرکت‌ها نمی باشد چراکه طرح‌های فناورانه دیگری از سوی این شرکت ها در دست پیگیری قرار گرفته است.
علمی ** 1836 **1440

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


توسعه فناوری در کشور


بهزاد سلطانی


نشست خبری