توسعه همکاری های ایران و ارمنستان با تبادل یک قرارداد

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی پس از دیدار و مذاکره با یاکوپ آرشاکیان وزیر ارتباطات و حمل و نقل ارمنستان در کنفرانس خبری با خیر مقدم به وزیر جوان ارمنستانی افزود: چندین سال است که میان ایران و ارمنستان همکاری هایی در حوزه ICT آغاز شده که از جمله آنها می توان به ترانزیت داده از عراق به اروپا از طریق ارمنستان اشاره کرد که از سال های گذشته براساس تفاهمنامه ای میان ایران عراق و ارمنستان بوده است.
وی ادامه داد: براساس این پیشینه خوب همکاری ها، امروز (چهارشنبه) در جریان سفر نخست وزیر ارمنستان، ملاقاتی با وزیر ارتباطات این کشور داشتیم و تلاش کردیم تا حوزه همکاری ها را گسترش دهیم. 
آذری جهرمی تصریح کرد: نخستین گامی که امروز اجرایی شد، امضای قرارداد همکاری فیمابین شرکت هایی از قطر، ارمنستان و شرکت ارتباطات زیرساخت ایران برای ترانزیت اطلاعات از جنوب به شمال ایران و از مبدا خلیج فارس به مقصد اروپا بود تا همکاری های مشترک و خوبی را آغاز کنیم.
وی اظهار داشت: همچنین امروز تفاهم کردیم که همکاری ها را در مورد امنیت سایبری، برطرف کردن اختلالات فرکانسی در مرزهای دو کشور و توسعه سطح همکاری ها در صادرات محصولات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد دیجیتال را با فعالیت های جدید، آغاز کنیم.
آذری جهرمی با اشاره به انجام مذاکرات اولیه و توافق بر روی محورها تصریح کرد: قرار شد در کار گروه مشترکی، برنامه های اجرایی آماده شود و به زودی در سفرم به ارمنستان، تفاهم نامه همکاری را با جزئیات امضا کنیم.
وزیر ارتباطات همچنین با بیان اینکه به ارمنستان به عنوان یک همسایه خوب و شریک تجاری نگاه می کنیم، خاطرنشان کرد: اراده دو کشور بر توسعه سطح همکاری هاست و فکر می کنیم ظرفیت ICT برای توسعه فعالیت های اقتصادی بسیار چشمگیر خواهد بود.
وی با دعوت از وزیر ارتباطات و شرکت های ارمنستانی برای حضور در نمایشگاه الکامپ، افزود: امیدوارم شاهد حضور شرکت های ارمنستانی و آرشاکیان در این نمایشگاه باشیم و با همکاری مشترک سطح روابط اقتصادی را به طور قابل توجهی گسترش دهیم.
همچنین وزیر ارتباطات و حمل و نقل ارمنستان در این کنفرانس خبری با اشاره به پتانسیل موجود همکاری در ارمنستان، ایران و کشورهای منطقه، گفت: ایران و ارمنستان همکاری های خود را از قبل شروع کرده اند و منتظر پیوستن کشورهای دیگر برای گسترش همکاری ها در منطقه هستیم و قدم های اول برداشته شده و نوبت به استفاده از این پتانسیل در زمینه های زیرساختی و حملات سایبری برای انجام همکاری ها هستیم.
وی با بیان اینکه ارمنستان آماده می شود تا در حوزه ITU بتواند سرمایه گذاری بیشتری را انجام و همکاری هایی را به صورت مشترک با ایران انجام دهد، افزود: مطمئن هستم دستاوردهای خوبی را در آینده نزدیک می توانیم میان دو کشور داشته باشیم.
شبد**9207**1953**9122

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


محمدجواد آذري


ياكوپ آرشاكيان


ايران ارمنستان