تولید غشاء سه بعدی برای تصفیه روزانه 20 میلیون لیتر آب

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت نانوسان (NanoSun) توسط دو محقق از دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور انشعاب یافته و بر فناوری تصفیه آب فعالیت دارد. این شرکت از سال 2015 تعداد 15 سامانه تصفیه آب طراحی و ارائه کرده است که این محصولات به شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی در سنگاپور، چین، اندونزی و فیلیپین داده شده است.
در حال حاضر این استارت‌آپ تجهیزات چاپ سه بعدی خود را برای تولید غشاء تصفیه آب به بازار عرضه کرده است.
«دارن سان» استادیار دانشگاه صنعتی نانیانگ و از بنیان‌گذاران این استارت‌آپ می‌گوید:« زمانی که نوآوری در فرایندهای رایج اتفاق می افتد دیگر شرکت‌ها از این نوآوری استفاده می‌کنند. بنابراین ما سعی می‌کنیم همیشه یک گام جلوتر از رقبا، محققان و دیگر بازیگران صحنه باشیم تا بتوانیم سامانه‌های کوچکتر، کاراتر و ارزان‌تر ارائه کنیم.»
وی گفت:در حال حاضر تولیدکنندگان از اسید برای ایجاد پلیمرهای متخلخل استفاده می‌کنند و ما از چاپ سه بعدی برای تولید غشاء لایه نازک از میلیون‌ها نانوالیاف استفاده کردیم. با این کار غشاء امکان عبور سریع‌تر جریان را می‌دهد و هزینه کار کاهش می‌یابد.
به گفته وی، این نوآوری موجب شده تا هزینه نگهداری سامانه‌های تصفیه آب کاهش یابد و مقاومت بیشتری در برابر تشکیل زیست‌فیلم‌ها ایجاد شود.
این استارت‌آپ ماحصل 20 سال کار دکتر سان است که با پشتیبانی بورد توسعه اقتصادی سنگاپور همراه است. این شرکت به دنبال به‌کار گیری تحقیقات دکتر سان و دستاوردهای او در حوزه شیمی آب است.
نانوسان سه قرارداد جدید برای تصفیه آب منعقد کرده است که در طبق یکی این قراردادها باید امکان تصفیه 20 میلیون لیتر آب در روز برای شهرداری یکی از مناطق چین فراهم شود.
دو قرارداد دیگر با شرکت‌های چند ملیتی نیمه ‌هادی سنگاپور است که قرار است نخستین مشتری غشاء چاپ شده سه بعدی باشند. این قراردادها موجب افزایش درآمد نانوسان تا 10 میلیون دلار در سال خواهد شد که این موضوع موجب می‌شود تا نانوسان به یکی از موفق‌ترین استارت‌آپ‌های انشعاب‌یافته از دانشگاه تبدیل شود.
بر اساس این گزارش، استارتاپ نانوسان در حال حاضر قصد دارد تا روی غشاءهایی با کاربردهای مختلف صنعتی کار کند. این شرکت بخش تحقیق و توسعه جدید خود را راه‌اندازی کرده است.
علمی ** 1836 **1440

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


غشاء سه بعدی


تصفیه آب


استارتآپ