دانشگاه زنجان به مرکز آموزشی نسل چهارم تبدیل می شود

محسن نجفیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دانشگاه های نسل چهارم بر روی 2 موضوع استفاده از فناوری و ایجاد روابط بین المللی و بهره گیری از تجارب دانشگاه های خارج از کشور تاکید دارند.
وی یادآورشد: در زمینه بهره گیری از فناوری، دانشگاه ها فقط مسئولیت آموزش و پژوهش را بر عهده ندارند و به تولید و استفاده از دانش روز می پردازند.
نجفیان اظهار داشت: در این زمینه دانشگاه زنجان از 13 سال قبل مرکز رشد را فعال کرده و امسال هم برنامه ویژه ای برای فراهم سازی امکانات و فضاهای جدید مورد نیاز شرکت های دانش بنیان در دستور کار دارد.
رئیس دانشگاه زنجان گفت: این دانشگاه طرحی را در سال 96 به ستاد اقتصاد مقاومتی استان ارائه کرد که مورد بررسی و تایید قرار گرفت که اجرای آن از امسال در دستور کار قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 29 شرکت فناور در مرکز رشد این دانشگاه مستقر هستند و بناست با ایجاد و مناسب سازی 16 سوله ی بدون استفاده، فضای کارگاهی مورد نیاز شرکت های فناور جدید فراهم شود.
نجفیان ادامه داد: بنا شد با حمایت استاندار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی 20 میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی و تجهیز این سوله ها در اختیار دانشگاه زنجان قرار گیرد.
رئیس دانشگاه زنجان گفت: پس از تجهیز، این سوله ها در اختیار 24 شرکت فناور یا دانش بنیان که اعضای هیات علمی یا دانشجویان راه اندازی کرده اند، قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون این دانشگاه 30 شرکت در مرکز رشد دارد که 14 مورد از آنها دانش بنیان هستند و 16 مورد دیگر هم مراحل رشد را طی می کنند.
نجفیان افزود: در کنار این سوله ها بناست 6 واحد گلخانه ای دیگر برای بهره برداری دانشجویان و اساتید دانشکده کشاورزی راه اندازی شود که زمان بهره برداری از هر 2 بخش به شهریور سال 98 موکول می شود.
رئیس دانشگاه زنجان گفت: در بودجه سال 97 این دانشگاه، چهار میلیارد ریال اعتبار برای حمایت از طرح های فناورانه اعضای هیات علمی و پروژه های دانشجویی مد نظر قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: تسهیلاتی که در اختیاری بسیاری از شرکت های آماده تاسیس و فعال سازی قرار می گیرد، بدون بهره و کارمزد است و امکانات و تجهیزات پژوهشی مورد نیاز هم برای آنان فراهم می شود.
نجفیان به تلاش برای بهره برداری از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه طی سال جاری اشاره کرد و یادآورشد: پیش از این آزمایشگاه ها در اختیار دانشکده ها، گروه ها و حتی اشخاص بود و آنان کمتر علاقه ای برای همکاری با دیگران داشتند، اما وضعیت در آزمایشگاه مرکزی اینگونه نیست.
رئیس دانشگاه زنجان گفت: تجهیزات و خدمات آزمایشگاه مرکزی در اختیار تمام بخش ها برای ارائه آسانتر و بهتر خدمات قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: از دیگر اقداماتی که برای ایجاد دانشگاه نسل چهارم در دستور کار قرار دارد، تقویت فعالیت های بین المللی است.
نجفیان خاطرنشان کرد: علاوه بر 2 کنفرانس بین المللی که امسال در این دانشگاه برگزار می شود، تقویت فرصت های مطالعاتی اعضای هیات علمی و دانشجویان دوره دکتری در دستور کار قرار دارد.
رئیس دانشگاه زنجان گفت: طی سال تحصیلی گذشته 10 تفاهم نامه با مراکز آموزشی و دانشگاه های خارج از کشور منعقد و بستر برای استفاده دانشجویان و اعضای هیات علمی از امکانات این تفاهم نامه برای همکاری مشترک بین المللی فراهم شد.
وی ادامه داد: همچنین طی سال تحصیلی گذشته 6 تفاهم نامه پژوهشی با دانشگاه های خارج از کشور برای انجام پروژه های پژوهشی مشترک منعقد شد.
دانشگاه زنجان با 10 هزار دانشجو 396 عضو هیات علمی، دانشگاه مادر استان زنجان به شمار می آید و تا کنون با کشورهای چین، مغولستان، اندونزی، ترکیه، روسیه، اسپانیا، فنلاند و اتریش همکاری علمی داشته است.
3001/6085

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


دانشگاه


فناوری


تعامل بین المللی