درمان عفونت‌های قارچی انسان با پوست قورباغه

به گزارش دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، دوزیستان در محیط‌های مرطوبی زندگی می‌کنند که برای رشد انواع قارچ و میکروارگانیسم‌ها مناسب است. این موجودات برای محافظت از خود در برابر ارگانیسم‌های بیماری‌زا از ترکیبات شیمیایی بهره می‌برند که توسط غدد پوستی آن‌ها تولید می‌شود، همچنین پوست این جانوران مامن اجتماعاتی از باکتری‌هاست که با تولید متابولیت‌های خاص مانع رشد قارچ‌ها و انواع مختلف باکتری‌ها می‌شود.
محققان برای شناسایی این ترکیب‌ها به ارتفاعات چیریکی واقع در پاناما رفتند تا از دوزیستانی که در اثر شیوع قارچ chytrid جمعیت آن‌ها به شدت کاهش یافته است، نمونه‌برداری کنند. در این بررسی محققان توانستند 201 نوع باکتری مختلف را از نمونه‌ها به دست آورند و تاثیر تمام آن‌ها را بر نوعی قارچ بیماری‌زا موسوم به Aspergillus fumigates آزمایش کنند.
در این آزمایش 29 گونه باکتری شناسایی شد که خاصیت ضدقارچ دارند، اما یکی از این باکتری‌ها که Pseudomonas cichorii نام دارد، بیشترین تاثیر را بر جلوگیری از رشد قارچ مذکور داشت. محققان با استفاده از تکنیک‌های طیف‌سنجی و شبکه‌سازی مولکولی توانستند موثرترین ترکیبات تولید شده توسط این باکتری را که مانع رشد قارچ می‌شود، شناسایی کنند.
به گفته محققان نتایج این تحقیقات زمینه را برای تولید داروهای جدید به منظور مقابله با بیماری‌های قارچی فراهم می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.
علمی**9259** 1055

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


عفونت قارچی


متابولیت


قورباغه