دفتر انجمن علمی فناوری چاپ در دانشگاه امیرکبیر راه اندازی شد

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، این دفتر انجمن علمی در دومین روز از چهارمین سال نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ، با موضوع ‘چشم انداز صنعت چاپ بین دو وزارتخانه و ضرورت هم افزایی با آموزش عالی’ در محل ساختمان فارابی دانشگاه امیرکبیر با حضور مسئولان، نمایندگان و صاحب نظران دستگاه های علمی و اجرایی کار خود را آغاز کرد. ناصرمحمدی رییس دانشکده مهندسی رنگ و پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این نشست در سخنانی از دانشگاه امیرکیبیر به عنوان دانشگاهی پیشرو در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت یاد کرد و اظهار داشت: این دانشگاه در مسیر نسل سوم و چهارم که همان دانشگاه کارافرین است حرکت می کند.
به گفته وی استقرار انجمن علمی فناوری چاپ در این دانشگاه در راستای تقویت هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه و تشکل های مرتبط در مسیر ارتقاء فعالیت های کارآفرینانه، نوآورانه و دانش بنیان است.
محمدی با تاکید بر اینکه صنعت چاپ صنعت پایه و مادر همه صنایع محسوب می شود، خاطرنشان کرد: وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم تحقیقات و فناوری بایستی بیش از پیش به این صنعت بعنوان صنعت اشتغالزا و کارآفرین توجه ویژه ای داشته باشند.
رییس دانشکده مهندسی رنگ و پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه رشته های تحصیلات تکمیلی با گرایش چاپ را در اولویت قرار داده و از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند.
وی ادامه داد: پایان نامه ها و پژوهش های مرتبط با صنعت چاپ با هماهنگی انجمن علمی و فناوری چاپ در دانشگاه امیر کبیر مورد حمایت قرار می گیرد.
سعید پورمهدیان استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک) نیز در این نشست در سخنانی با تاکید براینکه، صنعت چاپ یک حوزه بین رشته ای و مهم است که همه حوزه ها با آن سرو کار دارند، افزود: از این رو توجه به علوم و فناوری چاپ و ارتباط بین صنعت و دانشگاه در زمینه چاپ بسیار اهمیت دارد.
وی اجرایی شدن تفاهم نامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انجمن علمی فناوری چاپ ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: راه اندازی دفتر انجمن علمی فناوری چاپ در دانشگاه امیرکبیر در همین راستا صورت گرفت.
پورمهدیان، راه اندازی انستیتو چاپ ایران، توسعه شرکت های دانش بنیان در حوزه چاپ و استقرار آن ها در مرکز رشد فناوری دانشگاه امیرکبیر، همکاری در زمینه بومی سازی این صنعت ‘های تکنولوژی’ توسعه سیستم های مدیریت و فرایند برندسازی و تدوین سند جامع چاپ براساس نقشه جامعه علمی کشور و ایجاد رشته های فنی و مهندسی با گرایش چاپ را از محور های اساسی همکاری دانشگاه امیرکبیر و انجمن علمی فناوری چاپ ایران برشمرد.
وی افزود: راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد با گرایش چاپ، پژوهش های کاربردی چاپ، حمایت از پایان نامه های مرتبط با صنعت چاپ و برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با صنعت چاپ از برنامه های است که به طور جدی با انجمن علمی فناوری چاپ و تشکل های حوزه چاپ دنبال می شود.
‎محمد بیطرفان رییس انجمن علمی فناوری چاپ نیز در سخنانی راه اندازی دفتر انجمن علمی فناوری چاپ در دانشگاه امیرکبیر را اقدامی شایسته برای صنعت چاپ کشور دانست و گفت: خوشبختانه اراده خوبی برای توسعه علمی، دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی چاپ در کشور شکل گرفته است و خوشحال هستیم که در این زمینه دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، علم و فرهنگ، هنر و پژوهشگاه و موسسات پژوهشی حضور موثر دارند.
وی‎ در ادامه با بیان اینکه صنعت چاپ ایران از تحولات جهانی عقب مانده است یادآوشد: می بایست با نگاه علمی و همکاری و همدلی دست اندرکاران وزارت صمت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین تشکل های این بخش همچون انجمن علمی فناوری چاپ ایران این عقب افتادگی ها جبران شود.
وی با اشاره به تفاهمنامه واگذاری صنعت چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت صمت، خاطرنشان کرد: در صورتی که ریل گذاری صحیح این واگذاری انجام نشود، مشکلات صنعت چاپ نه تنها برطرف نخواهد شد بلکه مشکلات دیگری نیز بر مشکلات قبلی اضافه خواهد شد.
سعید شهریاری مدرس دانشگاه و از کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست در سخنانی اظهارکرد: در صنعت چاپ، شکافی که میان دولت و صنف وجود دارد، بزرگترین دغدغه این صنعت می باشد.
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات صنعت چاپ را برطرف کند، بنابراین حضور نهادهای واسط همچون انجمن علمی فناوری چاپ مهم است.
مهندس رحیمی یگانه از فعالان صنعت چاپ دیگر سخنران این نشست به اهمیت صنعت چاپ اشاره کرد و بر لزوم توجه دستگاه های ذیربط به این صنعت تاکید کرد.
وی اظهارداشت: انجمن علمی فناوری چاپ می تواند هماهنگ کننده بسیاری از تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها در حوزه صنعت چاپ باشد که در سیستم و نگاه دولتی این امکان پذیر نیست.
احمد قرنلی از شرکت تعاونی لیتوگرافان نیز در این نشست در سخنانی اظهارکرد: توجه به ایجاد رشته های دانشگاهی مرتبط با چاپ بویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی ضرورت دارد.
وی بر توجه صنعت چاپ تاکید کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل اینکه بسیاری از مواد اولیه و نیازهای صنعت چاپ از خارج از کشور تامین می شود، خواستار توجه هرچه بیشتر دولت به این صنعت و اختصاص ارز یارانه ای به این بخش شد.
نشست تخصصی’چشم انداز صنعت چاپ بین دو وزارتخانه و ضرورت هم افزایی با آموزش عالی’ روز یکشنبه با حضور جمعی از کارشناسان و متخصصان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپخانه بانک مرکزی، دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه استاندارد، انجمن پژوهش های هنری ایران، بانک ملی، چاپخانه دولتی ایران، چاپ آپادانا، شرکت تعاونی لیتوگرافان، موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ شرکت های طراحی برگزار شد.
به مناسبت یازدهم شهریور روز ملی صنعت چاپ و به همت انجمن علمی فناوری چاپ، چهارمین سال نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ در حال برگزاری است، بر همین اساس فردا دوشنبه ساعت 14 نیز نشست دیگری با عنوان ‘باز تعریف مفهوم چاپ در تحول و تعاملات اجتماعی’ با حضور اهل فن در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می شود.
علمی ** 1836 ** 1200

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


انجمن علمی فناوری چاپ


هفته علوم و فناوری چاپ


دانشگاه امیرکبیر