دومین مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیر راه اندازی می شود

مراکز رشد، یکی از سازوکارهای اقتصادی است که برای حمایت از کارآفرینان تحصیل ‌کرده و دارای ایده های برتر تأسیس می شود و با ارائه تسهیلات، زمینه تبدیل شدن ایده ها را به فناوری و محصول مورد نظر بازارهای هدف فراهم می کند.
مراکز رشد در واقع محل استقرار دارندگان ایده ها پیش از پارک های علم و فناوری هستند و بیشتر در داخل دانشگاه ها به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده تبدیل خلاقیت ‌ها به محصولات قابل ارائه در بازار، توسعه داده شده اند و به نوعی بخشی جدایی ناپذیر از دانشگاه های نسل سوم به عنوان دانشگاه های کار و ارزش آفرین به شمار می آیند.
براساس اطلاعات پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اکنون 57 مرکز رشد در ایران وجود دارد که بخشی از آنها وابسته به نهادها و وزارتخانه های مختلف است و در حوزه های تخصصی مانند انرژی، آب و برق، گیاهان دارویی فعالیت می کنند.
بعضی دانشگاه ها نیز برای توسعه ایده های دانشجویان و اعضای هیات علمی خود به سوی تاسیس این مراکز رفته اند و در برخی موارد موفق به جذب سرمایه گذاران خصوصی برای ایده ها در حوزه های مشخص شده اند.
نخستین مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به نام «مرکز نوآوری نصیر» هفته گذشته با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با بازسازی یکی از فضاهای متروکه دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه افتتاح شد.
به گفته رئیس دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، این مرکز هفت شرکت دانش بنیان و گروهی از استارتاپ های دانشجویی را در خود جا داده و با وجود آزمایشگاه های مورد نیاز از جمله برای خودرو، تا حدی مشکلات این گروه ها را حل کرده است.

** دومین مرکز رشد دانشگاه را راه اندازی می کنیم
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در مورد فعالیت های پژوهشی دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهارداشت: در حوزه فناوری تلاش های جدی داریم تا این بخش را بیشتر تقویت کنیم که شامل توسعه مرکز رشد، شرکت های دانش بنیان و ثبت اختراع است و همه این موارد در اولویت قرار دارند.
دکتر جعفر روشنیان در مورد توسعه سازوکارهایی که به تبدیل ایده به محصول کمک می کند، افزود: با قول مساعد معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری قصد داریم، دومین مرکز رشد و نوآوری نصیر را راه اندازی کنیم.
استاد دانشکده هوافضای دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: دومین مرکز را به همین متراژ می توانیم در فضایی مجاور مرکز رشد و نوآوری نصیر ایجاد کنیم؛ اکنون این فضا وجود دارد اما متروکه است و باید بازسازی شود.
وی همچنین از حمایت های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در توسعه فعالیت هایی مانند اینوکاپ (جشنواره نوآوری کسب و کار) مسابقات نوآوری در دانشگاه خواجه نصیر برای حمایت از فناوری ها خبر داد.
رئیس پیشین دانشکده هوافضا دانشگاه خواجه نصیر طوسی در مورد فعالیت های فضایی این دانشگاه توضیح داد: دانشگاه در حوزه فعالیت های فضایی پروژه هایی دارد که بیشتر آنها زیرسیستمی است.
وی ادامه داد: در ماهواره خاصی فعال نیستیم اما در زمینه زیرسیستم های ماهواره از جمله در حوزه سنجش از دور، زیرسیستم های کنترل وضعیت و سازه فعالیم با این حال در پروژه ماهواره خاصی حضور نداریم و به ما محول نشده است.
روشنیان همچنین در مورد پروژه ستاره یاب نصیر به عنوان یک سامانه ناوبری برای تعیین وضعی ماهواره و ماهواره بر نیز گفت: این پروژه هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده است و در مرحله توسعه فناوری و آزمایشگاهی قرار دارد.
وی در مورد بعضی طرح ها برای نزدیک شدن دانشگاه ها به صنایع از جمله طرح فرصت مطالعاتی استادان دانشگاه در صنایع اظهار داشت: در مجموع طرح بسیار خوبی است و بعضی استادان علاقمندند فرصت مطالعاتی خود را در صنعت بگذرانند اما چون طرح جدیدی است هنوز به خوبی معرفی و مطرح نشده و در آینده بیشتر از آن استقبال می شود.
علمی**9157**2023

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


علم و فناوري ايران


دانشگاه صنعتي خواجه نصير


معاون پژوهش و فناوري