فناوری نانو مالچ در خرمشهر به تولید رسید

به گزارش ایرنا وحید یاوری چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه محصولات فناوری نانو دانشگاه علوم و فنون دریایی در جایگاه ویژه ای قرار گرفته اند گفت: این نانو مالچ طبیعی از ضایعات مزارع استان خوزستان تهیه شده و نسبت به مالچ نفتی اثرات زیست محیطی کاملا طبیعی دارد.
وی گفت: این فرآیند در 2 سال گذشته وجود داشت و طی این مدت با آزمایش های متعدد صورت گرفته وزارت راه و شهرسازی در قالب یک طرح ملی کارآیی این نوع مالچ طبیعی تایید شد.
یاوری گفت: کاربرد این نوع مالچ طبیعی از سوی سازمان های استانی و ملی در حال کنترل و بررسی است.
وی به تولید دیگر محصولات نانو این دانشگاه گفت: محصول دیگری تحت عنوان نانو پوشش های سبز در کاهش خوردگی صنعتی عمدتا صنایع دریایی و سازه های آبی کاربرد داشته و از سوی شرکت کرخه و شاوور متولی شبکه آبیاری در خوزستان تست شده و به میزان قابل توجهی خوردگی را هضم و کاهش داده است.
وی در ادامه گفت: محصول نانوسلولز نیز که توسط یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تولید شده برای تصفیه پساب های مزارع پرورش آبزیان و کاهش شوری آب کاربرد دارد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: گواهی محصولات تجاری سازی 9 شرکت در مرکز رشد و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر وابسته به پارک علم و فناوری شاخه جنوبی خوزستان تایید شد.
یاوری اظهار داشت: ایده های برتر منطقه و امکان تجاری سازی طی فرآیند داوری شده و در چارچوب سیاست های علمی کشور مورد حمایت فنی و مالی قرار می گیرند و در نهایت از مرحله رشد به پیش رشد و چنانچه محصول تجاری داشته باشند به دانش بنیان تبدیل می شوند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تجلیل از 24 نفر پژوهشگر و فن آور برتر منطقه در آیین بزرگداشت هفته پژوهش در دانشگاه علوم و فنون دریایی را یادآور شد و گفت: براساس سوابق علمی و پژوهشی 9 عضو علمی دانشگاه های منطقه به عنوان پژوهشگران برتر در گرایش های مختلف علوم انسانی، مهندسی، منابع طبیعی و کشاورزی، هنر و علوم پزشکی و همچنین 10 پروهشگر برتر حوزه آموزش و پرورش، سه پژوهشگر برتر دستگاههای اجرایی و یک پژوهشگر برتر از نیروی انتظامی و یک فناور برتر انتخاب شدند.
رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در این نشست از استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتقاد کرد و گفت: استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مصلحت کشور نیست.
لطف اله خواجه پور با بیان اینکه فضای آموزش نیازمند ثبات مدیریتی است، گفت: حداقل در دوره دکتر غلامی پیشرفت های قابل توجهی داشتیم و در سال 2017 با رشد علمی 8.9 درصد مقام اول دنیا را کسب کردیم بنا بر این اولویت های مهمتری برای فعالیت نماینده های مجلس وجود دارد.
وی گفت: پارکهای علم و فناوری در کشور به 43 واحد رسید و در سال 97 گسترش روابط علمی و بین المللی در حوزه فرهنگ و فعالیت های رفاهی افزایش یافت.
وی ادامه داد: ما انتظار داریم که نماینده های مجلس شورای اسلامی در این مورد تجدید نظر کنند چون آموزش عالی به یک محیط آرام نیاز دارد.
7100/6068

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


دانشگاه علوم دريايي


فناوري نانو


خرمشهر