ماموریت بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) حمایت از دانشمندان است

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مهدی صفاری نیا روز دوشنبه در آیین رونمایی از کتاب «جنوب، جنوب در عمل؛ صلح و رفاه از مسیر توسعه علم و فناوری» اظهار داشت: شخصیت‌ های برجسته‌ علم و فناوری که مرزهای دانش را برای ارتقای رفاه عمومی گسترش داده و نقشی ارزنده‌ در جامعه ایفا می‌کنند با اعطای جایزه بین المللی مصطفی (ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری در علم و فناوری در صحنه بین‌الملل تقدیر می کنیم.
وی ادامه داد: این مهم نه تنها ارزش‌ آفرینی را به دلیل پیشرفت علم و فناوری تحسین می‌کند، بلکه با محترم شمردن آموزه‌ های ادیان به عنوان حافظان کرامت، عزت و ارزش‌‌های انسانی زمینه رونق امنیت و سلامت نوع بشر را فراهم می‌آورد و بشریت را به بهره‌ مندی از علم و فناوری در خدمت صلح و رفاه عمومی دعوت می کند.
رئیس پارک علم و فناوری پردیس یا اشاره به دیگر اهداف بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) تصریح کرد: این بنیاد با چشم انداز گسترش صلح، امنیت و رفاه بشریت، فعالیت خود را آغاز کرده و رسالت خود را توسعه علم و فناوری در جهان اسلام قرار داده و برای تحقق آن، شناسایی و تجلیل از دانشمندان برجسته، زمینه‌سازی برای توسعه تعاملات پژوهشگران و افزایش همکاری و هم‌افزایی کشورهای اسلامی را به عنوان بخشی قابل توجه در جغرافیای جنوب، جنوب در حوزه‌های علم و فناوری، با تأکید بر فناوری‌های پیشرفته در دستور کار دارد.
وی ادامه داد: در همین راستا، جایزه مصطفی (ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان توسط این بنیاد سازمان‌دهی و اعطا می شود.
دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی افزود: این بنیاد با توجه به رسالت تبیین شده، اقدام به برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از علم و فناوری در رده‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ ها در قالب برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور، رقابت علمی کنز و برنامه تبادل علم و فناوری (STEP) کرده است.
وی فعالیت‌های بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) را تشریح کرد و گفت: در راستای توسعه همکاری‌های کشورهای اسلامی به عنوان بخش مهمی از کشورهای در حال توسعه با پاره‌ای از اهداف اداره همکاری‌ های جنوب – جنوب سازمان ملل متحد (UNOSSC) همراستا بوده که می‌تواند در تحقق رسالت و اهداف این بنیاد منشـأ اثر قرار گیرد و زمینه‌ هم‌افزایی بیشتری میان کشورهای عضو شود. همکاری‌های جنوب جنوب به چهارچوبی کلی برای همکاری‌کشورهای به اصطلاح جنوب در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست و حوزه‌های فنی اطلاق می‌شود که توسط آن اداره مورد حمایت قرار گرفته است.
صفاری نیا گفت: بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با اتکا به شبکه‌ ایجاد شده به دلیل ارتباطات وسیع بین‌المللی در حوزه علم و فناوری، امکان افزایش سطح بهره‌مندی جامعه مخاطب را فراهم آورده است. فرصت تدوین این تجربه گرانبها در قالب کتابی با عنوان «جنوب جنوب در عمل؛ صلح و رفاه از مسیر توسعه علم و فناوری» توسط اداره مذکور در سازمان ملل متحد فراهم شد.

* افزایش نقش کشورهای منطقه جنوب جنوب در اقتصاد جهانی
همچنین در این آیین خورجه چیدک ( jorge chediek) نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد و رییس اداره کل همکاری های جنوب (UNSSOC) این سازمان اظهار داشت: اداره کل همکاری جنوب- جنوب در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد و وظیفه آن همکاری بین کشورهای در حال توسعه مختلف در توسعه علم است که این امر باعث شده در سال های اخیر نقش منطقه جنوب جنوب در اقتصاد جهانی به ۵۰ درصد برسد.
وی افزود: این کتاب با همکاری جمهوری اسلامی ایران و پارک علم و فناوری پردیس ممکن شد و نشان می دهد چگونه باید در علم و توسعه آن سرمایه گذاری کرد و با هم افزایی همکاری را افزایش داد.
در این مراسم که امروز در پارک علم و فناوری پردیس برگزار شد، غیر از رونمایی از کتاب یادشده از سردیس های دو برنده جایزه مصطفی در سال گذشته یعنی محمدامین شکراللهی و ارول گل نبی رونمایی شد.
چند تن از اعضای خانواده شکراللهی و از سفارت ترکیه در ایران نیز در این مراسم حاضر بودند.
جایزه مصطفی (ص) با هدف برداشتن گام هایی موثر در راستای توسعه علم و فناوری در جهان اسلام، هر دو سال یکبار به دانشمندان مسلمان برگزیده در سراسر دنیا اهدا می شود.
جایزه مصطفی (ص) به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتری اعطا می‌شود که اثری نوآورانه در مرزهای دانش خلق کرده باشند و افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری باشند و اثر آنها زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.
این جایزه در دور اول (سال 94) به دو دانشمند مسلمان؛ خانم پروفسور جکی یینگ از سنگاپور و عمریاغی شیمیدان برجسته اردنی تعلق گرفت. دور دوم جایزه مصطفی (سال 96) به پروفسور سامی ارول گل نبی در رشته رایانه، الکترونیک و ریاضی دان کاربردی اهل ترکیه و محمدامین شکراللهی دانشمند علوم رایانه و ارتباطات‌ ایرانی ساکن سوئیس اهدا شد.
علمی**9157**1440

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


جایزه مصطفی


حمایت از دانشمندان


رونمایی کتاب