ویژگی های نظام آموزشی سوییس چیست

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، روزنامه آنلاین ایندیپندنت آموزش رایگان را یکی از مهمترین دلایل برتری سیستم آموزشی سوییس می داند و علاوه بر آن، عوامل دیگری را نیز در این موفقیت دخیل دانسته است.

1- تحصیلات اجباری رایگان
در کشور سوییس آموزش برای 9 تا 11 سال تحصیلی اجباری است و اغلب مدارس این کشور رایگان هستند. در واقع تنها 5 درصد از دانش آموزان سوییسی در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند. پس از تکمیل دوره اجباری که تا پایان سن 15 سالگی ادامه دارد، نوجوانان امکان سپری کردن دوره های آمادگی برای اشتغال در بازار کار یا ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند.

2- سیستم توزیع شده
سوییس دارای 26 کانتون (تقسیمات کشوری) است که استقلال بسیار زیادی از یکدیگر دارند و به تبع این استقلال، سیستم آموزشی کشور هم کاملا توزیع شده است و هر کانتون مقررات و ویژگی های خاصی دارد.

3- دوره آمادگی برای مدرسه
در تعدادی از کانتون های سوییس یک یا دو سال دوره آمادگی اجباری است و در برخی دیگر اساسا این دوره اختیاری است. بنابراین در سوییس دوره آموزش اجباری از 4 سالگی آغاز می شود. در دوره آمادگی، تمرکز اصلی بر مسائل اجتماعی است. تمام معلمان این دوره از دانشگاه های تربیت معلم در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده و سپس در مدارس مشغول به کار می شوند.

4- ساعات طولانی مدرسه
در سوییس مدارس دولتی از ساعت 8:30 کار خود را آغاز می کنند و تا ساعت 16 کلاس های آموزشی را برگزار می کنند. با وجود این یک استراحت طولانی برای صرف ناهار در نظر گرفته می شود. بدین ترتیب بخش عمده فعالیت آموزشی در مدرسه انجام می شود و معمولا دانش آموزان تکلیفی را به منزل نمی برند.

5- آموزش به زبان های مختلف
اکثریت مردم کشور سوییس به سه زبان آلمانی، فرانسه و ایتالیایی حرف می زنند. به همین علت در مدارس این کشور در دوره ابتدایی علاوه بر زبان اصلی شهروندان هر کانتون، دو زبان دیگر در سال سوم و پنجم به دانش آموزان تدریس می شود.

6- تفکیک بر اساس توانایی
دانش آموزان در دوره اول متوسطه بر اساس توانایی های ذهنی در قالب 4 رشته تفکیک می شوند و هر یک از معلمان مدرسه در 2 تا 4 زمینه تخصص دارند.

7- دوره های آموزشی تخصصی
در دوره دوم متوسطه که اجباری نبوده و در سن 16 سالگی آغاز می شود، دو نوع دوره آموزشی شامل دوره آموزش های عمومی برای ورود به دانشگاه و دوره آمادگی برای ورود به بازار کار آغاز می شود. بین 20 تا 30 درصد دانش آموزان سوییسی وارد دوره های آمادگی برای ورود به دانشگاه می شوند و بیش از 60 درصد دانش آموزان به سراغ دوره های آمادگی برای ورود به بازار کار می روند. در این دوره ها دانش آموزان بخش عمده دوران تحصیل را به عنوان دستیار در زمینه های مختلف شغلی به کارآموزی می پردازند و دو روز در هفته کلاس های آموزشی را سپری می کنند.

8- آموزش های استثنایی
یکی از مهم ترین ویژگی های نظام آموزشی سوییس ارائه آموزش های خاص برای کودکان نیازمند به این نوع آموزش ها است. در واقع کودکانی که نیاز به دریافت آموزش های خاص دارند، از زمان تولد تا سن 20 سالگی حق دارند این نوع آموزش ها را به صورت رایگان دریافت کنند. برای این منظور دانش آموزان توسط موسسات متخصص در هر کانتون مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورت تایید موسسه، آموزش های لازم به آن ها ارائه خواهد شد.

9- ارتباط با صنعت
مهم ترین ویژگی دانشگاه های سوییس ارتباط تنگاتنگ آن ها با صنعت است. همین ویژگی موجب شده دانشگاه های این کشور در رده بندی های بین المللی در طول دو سال گذشته در جایگاه دوم قرار گیرند.
علمی (6) ** 9259*2017

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


سيستم آموزشي


كانتون