70 درصد فارغ ‌التحصیلان مهارتی جذب بازار کار می شوند

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، ابراهیم صالح عمران روز دوشنبه در اجلاس سراسری روسای دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: ارتقای آموزش های مهارتی از سیاست های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
وی گفت: آموزش عالی در کشور ما در دوره‌ای بر اساس نگرش مثبت و مبتنی بر عرضه و تقاضا گسترش پیدا کرد که اگر بخواهیم به ریشه ‌های آن توجه کنیم، باید گفت که شکل‌ گیری دانشگاه‌ ها با به وجود آمدن دولت در جامعه ایجاد شد و با دولت‌ سازی نیز ادامه پیدا کرد؛ همچنین از سوی دیگر، دانشگاه‌ها به عنوان راهی برای بازسازی کشور مطرح شدند.
صالح ادامه داد: توسعه آموزش عالی بعد از جنگ تحمیلی به اوج خود رسید، اما تقاضا به مرور زمان کمتر شد و هم اکنون با توجه به سرمایه‌ گذاری‌ های زیادی که در این عرصه صورت گرفته است با انبوه فراگیری آموزش عالی در کشور مواجه هستیم، ضمن اینکه تردیدهایی نیز در خصوص بازدهی آن مطرح است.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با تاکید بر این که مشکل اشتغال و آمار بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاه‌ ها بیانگر مفید نبودن توسعه کمی آموزش عالی طی چند دهه اخیر بوده است، مدعی شد که بر اساس آمار اعلام شده در مورد رابطه بین فارغ‌التحصیلان و اشتغال در کشورها، ایران از بین 130 کشور جهان، رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.
وی در ادامه با اشاره به این که دانشگاه فنی و حرفه ای یکی از متولیان آموزش مهارتی است که نقش زیادی می تواند در این زمینه ایفا کند، گفت: هم اکنون 220 هزار دانشجو در 173 دانشکده زیر نظر دانشگاه فنی و حرفه ای کشور مشغول تحصیل هستند و بر همین اساس، اگر دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور را بخش های خصوص تلقی کنیم، دانشگاه فنی و حرفه ای بزرگترین مرکز علمی کشور قلمداد می شود.
وی با بیان اینکه بانوان بخش بزرگی از نیروی کار را تشکیل می دهند، افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای با 150 رشته تحصیلی، 52 مرکز دخترانه و 115 مرکز پسرانه و 4 مرکز همزمان در کشور دارد که 18 درصد آنان در شاخه های انسانی، 29 درصد در هنر، 2 درصد در کشاورزی و 51 درصد در رشته های فنی و مهندسی هستند.

** وزیر علوم: برنامه ای برای ادغام دانشگاه های جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه ای نداریم
همچنین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه اجلاس سراسری روسای دانشکده و آموزشکده های سراسر کشور دانشگاه فنی و حرفه ای در جمع خبرنگاران در خصوص ادغام دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: این دو دانشگاه در شرایط کنونی به عنوان دو مرکز علمی مستقل فعالیت خود را ادامه می دهند اما دانشگاه جامع علمی کاربردی، متکی به نهادهای بخش خصوصی است.
وی گفت: هر دو دانشگاه جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه ای، دانشگاه هایی فعال در زمینه اشتغال کشور هستند؛ لذا در تلاش برای نزدیک کردن این دو دانشگاه به یکدیگر هستیم اما فعلا برنامه ای برای ادغام آنها وجود ندارد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد تعطیلی برخی از واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: این مراکز جامع حذف نمی شوند بلکه سازماندهی خواهند شد چرا که برخی از این مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی از حالت مهارت آموزی خارج شده و حتی در سطح دکتری اقدام به پذیرش دانشجو داشتند که این فعالیت در قالب برنامه های این دانشگاه نبوده است.
وی یادآور شد: بر اساس ماموریت تعریف شده به دانشگاه جامع علمی کاربردی باید مراکز این دانشگاه علاوه بر مباحث علمی، آموزش فناوری های جدید را به افراد شاغل بر عهده بگیرد و بر همین اساس اگر وزارت علوم مطمئن شود که مرکزی شرایط لازم را ندارد؛ با آن برخورد جدی خواهد داشت.
غلامی در خصوص استخدام نیروهای قراردادی دانشگاه فنی حرفه ای گفت: این موضوع یک موضوع درون دانشگاهی است و مدیریت دانشگاه باید آن را بررسی کند و باید وضعیت افراد در قالب اختیارات ریاست دانشگاه بررسی شود.
علمی**9187**2017

انتهای پیام /*


آموزش


دانشگاه


فني و حرفه اي